ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահե Էնֆիաջյանը սեպտեմբերի 5-ին ընդունել է Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի տեղակալ Բոլեսլավ Պիրշտուկին;
Ողջունելով բելառուս գործընկերոջը ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Վահե Էնֆիաջյանը կարեւոր է համարել հայ-բելառուսական միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացումն ու շարունակականությունը:
«Մեր հարաբերությունները խոր արմատներ ունեն»,- ասել է ԱԺ փոխնախագահն ու հավելել, որ անհրաժեշտ է դրանք միասնական ջանքերով ամրապնդել եւ ընդլայնել գործակցությունը բոլոր ոլորտներում՝ հատկապես տնտեսության բնագավառում:
Բոլեսլավ Պիրշտուկը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար՝ ընդգծելով հայ ժողովրդի հյուրընկալ լինելը: Անդրադառնալով երկուստեք հարաբերություններին՝ նա նույնպես կարեւորել է դրանց զարգացումը, ինչպես նաեւ համագործակցությունը տնտեսության, մշակույթի եւ այլ բնագավառներում: Ներկայացուցիչների պալատի փոխնախագահը նաեւ տեղեկացրել է, որ առաջիկայում Բելառուսում տեղի կունենան խորհրդարանական ընտրություններ, ինչին պատրաստվում են իր թիմակիցների հետ:

5 сентября вице-спикер НС В.Энфиаджян принял вице-спикера Палаты представителей НС Республики Беларусь Б.Пирштука.
Приветствуя белорусского коллегу в НС РА, В.Энфиаджян подчеркнул важность развития и постоянства армяно-белорусского межпарламентского сотрудничества.
“Наши отношения имеют глубокие корни”, - отметил вице-спикер НС и добавил, что необходимо совместными усилиями укреплять и расширять взаимодействие, особенно в экономической сфере.
Б.Пирштук поблагодарил за теплый прием, подчеркнув гостеприимство армянского народа. Обратившись к двусторонним отношениям, он также выделил важность их развития, а также сотрудничества в экономике, культуре и других сферах. Вице-спикер Палаты представителей проинформировал, что вскоре в Беларуси состоятся парламентские выборы, к чему готовятся со своей командой.